වරාය හරහා ගමන් කරන අඩි 20 ක බහාලුම් සංඛ්‍යාව, සහ ශ්‍රී ලංකාව

රටවල් 153 ක් පදනම් කරගෙන 2019 සඳහා සාමාන්‍යය බහාලුම්

රට ශ්‍රේණිගත කිරීම්: රටවල් 153 ක් පදනම් කරගෙන 2019 සඳහා සාමාන්‍යය බහාලුම් මිලියන 5.84 කි. ඉහළම වටිනාකම චීනයේ ය: බහාලුම් මිලියන 242.03 ක් සහ අඩුම අගය බර්මියුඩාවේ: බහාලුම් මිලියන 0 ක්. දර්ශකය 2000 සිට 2019 දක්වා ලබා ගත හැකිය. දත්ත ලබා ගත හැකි සියලුම රටවල් සඳහා ප්‍රස්ථාරයක් පහත දැක්වේ. මිනුම්: බහාලුම් මිලියන; මූලාශ්‍රය: බහාලුම්කරණ ජාත්‍යන්තරය

පෙන්නුම් කරන්නේ මාසික හෝ කාර්තුමය දත්ත මාලාවක් ආසියාවේ වරාය හරහා ගමන් කරන අඩි 20 ක බහාලුම් ගණන: රටවල් 33 ක් පදනම් කරගෙන 2019 සඳහා සාමාන්‍ය බහාලුම් මිලියන 15.14 ක් විය. ඉහළම වටිනාකම චීනයේ ය: බහාලුම් මිලියන 242.03 ක් සහ අඩුම අගය පලාවු හි විය : බහාලුම් මිලියන 0.02. දර්ශකය 2000 සිට 2019 දක්වා ලබා ගත හැකිය. දත්ත ලබා ගත හැකි සියලුම රටවල් සඳහා ප්‍රස්ථාරයක් පහත දැක්වේ.

කොළඹ වරාය

ශ්‍රී ලංකාවේ කාර්යබහුලම හා විශාලතම වරාය වන කොළඹ වරාය යනු ජාතියේ බොහෝ නැව් හා වෙළඳාම හසුරුවන කෘතිම වරායකි. එය කෙලනි ගඟේ පිහිටා ඇති අතර එය භූගෝලීය වශයෙන් වැදගත් කලාපයක පිහිටා ඇත. ඉන්දියන් සාගරයට ආසන්නව සිටීම, නැව්ගත කිරීම සහ වෙනත් සේවාවන් සමඟ කටයුතු කිරීම සඳහා වඩාත් සුදුසු වේ. එය ෂැංහයි ජාත්‍යන්තර වරාය සමූහය සහ ශ්‍රී ලංකා වරාය අධිකාරිය යටතේ ඒකාබද්ධව ක්‍රියාත්මක වේ. විශාල නැව් ගණනකට නවාතැන් ගත හැකි නැංගුරම් 51 කින් සමන්විත වන අතර ශ්‍රී ලංකා නාවික හමුදාවේ බටහිර බලඇණිය සඳහා නාවික කඳවුර ලෙස දෙගුණ වේ. වරායට පෝෂක සහ බහාලුම් නැංගුරම් ඇතුළු සහායක පහසුකම් කිහිපයක් ඇති අතර යාත්‍රා විශාල සංඛ්‍යාවක සිට බහාලුම් හැසිරවිය හැකි ගැන්ට්‍රි දොඹකර කිහිපයක් ඇත. එය 2008 දී දැවැන්ත ව්‍යාප්තියකට භාජනය වූ අතර එය ලෝකයේ නවීනතම වරායන්ගෙන් එකක් බවට පත් විය.

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *